niedziela, 10 czerwca 2018

Polskie cechy probiercze

W myśl polskiego prawa probierczego, każdy wyrób wykonany z metalu szlachetnego musi być oznakowany w Okręgowym Urzędzie Probierczym.
Od tej reguły są pewne wyjątki.
Polskie prawo stanowi, że każdy wyrób wykonany ze złota, platyny lub palladu o masie większej lub równej 1 gram musi być obligatoryjnie oznakowany w Okręgowym Urzędzie Probierczym.
Jeżeli zaś sprawa dotyczy srebra, pod ten obowiązek podlegają wyroby o masie większej lub równej 5 gramów.
W celu lepszego zrozumienia zasad znakowania zamieszczamy polskie znaki probiercze stosowane przy znakowaniu wyrobów wykonanych z różnych metali szlachetnych.

ZŁOTO


PLATYNA


PALLAD


SREBRO



Przedstawione wzory znaków probierczych są stosowane w Polsce i akceptowane w krajach Unii Europejskiej. 
Prawo probiercze jednak nie jest jednolite dla całej Wspólnoty i poszczególne kraje mają zróżnicowane regulacje oraz znaki probiercze.
Przedmiot sprawy jest bardzo obszerny i ciężko zająć się jego wyjaśnieniem w obrębie jednego czy kilku wpisów na blogu. Niemniej jednak należy pamiętać, że cześć krajów Wspólnoty wprowadziła obowiązkowe prawo probiercze, natomiast w innej części prawo dopuszcza deklarację producenta.
Bezsprzecznie może to być tematem do przeprowadzenia ciekawych analiz przez osoby interesujące się aspektami prawnymi natomiast dla zwykłego miłośnika pięknej biżuterii będzie to żmudna droga przez mękę. 
Nie oznacza to w żadnym wypadku, ze nie powinniśmy myśleć o zakupie biżuterii z innych źródeł niż rodzimi producenci. Zawsze, kiedy nie jesteśmy pewni co kupujemy, warto zasięgnąć porady jubilera z sąsiedztwa a ten na pewno w sposób wyczerpujący rozwieje nasze wątpliwości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz