Mahidharpur jest sercem światowego rynku diamentów. Przez ten bazar przechodzi znaczna część światowych diamentów. Co roku w Suracie w ponad 3 tys. warsztatów przerabianych jest około kilka ton nieoszlifowanych diamentów. Sam Mahidharpur jest targowiskiem jakich wiele w Indiach, z tą różnicą, że sprzedawcy doskonale się znają i nikt z zewnątrz nie ma wstępu. Nie ma tu oszustów, bo za szwindel grozi banicja ze wspólnoty.
- Handlarze diamentami to całe rodziny, to klanowy biznes. Nikt z zewnątrz nie jest dopuszczany, bo stawka jest zbyt wielka - tłumaczy Jagdish, który diamentami handluje w Delhi. - Wszystko opiera się na bezwzględnym zaufaniu. Diamenty przekazywane są na słowo honoru, a kurierzy przewożą jednorazowo między miastami, bez obstawy, w walizkach i saszetkach diamenty o wartości nawet miliona rupii (ok. 52 tys. zł) - podkreśla handlarz, który nie chce podać nazwiska.
Jagdish mówi o mieszkańcach Palanpuru w dystrykcie Banaskantha na północy stanu Gudzarat. Pionierami diamentowego biznesu była społeczność wyznająca dzinizm, religię bliską buddyzmowi, lecz o surowszych regułach. Dziniści nie zabijają zwierząt, nie spożywają jajek oraz warzyw takich jak ziemniaki, które rosną pod ziemią.
Dziniści, znani z samodyscypliny, na początku XX w. zajęli się szlifowaniem diamentów i w latach 70. zaczęli przybywać do Antwerpii, stolicy światowych diamentów. Wyparli z biznesu żydowskich kupców dotąd dominujących na tym rynku, oferując nowe techniki szlifierskie oraz tanią siłę roboczą w Indiach. W szlifierniach pracują często dzieci, które lepiej radzą sobie z najmniejszymi diamentami.
Bazą handlarzy na subkontynencie stał się nadmorski Surat, oddalony od Palanpuru o niemal 600 km. Mimo że w biznes weszły inne społeczności, palanpurskie klany wciąż rozdają karty na światowym rynku.
Diamenty z Indii są obecne i z powodzeniem sprzedają się na największych giełdach diamentów na Świecie.
Source: Rapaport diamonds.net
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz